Animal Pak, powder, 312-342g, Universal, Complex of vitamins and minerals



For 13 years
FREE Shipping
EasyBox & GLS
Silver
Ask AI consultant
Animal Pak, powder, 312-342g, Universal, Complex of vitamins and minerals - product details
*Ingredients and nutritional information may vary depending on flavor.
-
Rich source of vitamins, minerals and amino acids
-
Increases endurance and helps increase muscle mass
-
Supports the immune system and general health
-
Provides all essential nutrients in one dose
-
Accelerates regeneration and protects the body
Universal Nutrition Animal Pak Powder is a vitamin and mineral food supplement in powder form.
Universal Nutrition's Animal Pak Powder is designed for athletes looking to increase muscle mass, strength and energy. Its complete formula delivers a high dose of essential amino acids, carbohydrates, vitamins, minerals and antioxidants, providing the nutritional support needed for optimal performance in the gym.
The vitamins and minerals in Universal Nutrition Animal Pak are pharmacological agents and catalysts that provide significant anabolic benefits, activating all the reactions necessary for the development of muscle mass. Research has shown that athletes who focus on resistance training, such as bodybuilders and powerlifters, need a rich nutritional intake to cope with intense training and achieve maximum results. Universal Nutrition Animal Pak provides the optimal amount of vitamins and minerals needed to achieve performance.
Another advantage of the Animal Pak supplement is its ability to fill nutritional deficiencies created by the consumption of medications such as aspirin, ibuprofen, and antidepressants, which can reduce levels of cholesterol, folic acid, iron, potassium, and other vitamins in the body.
Each serving of Animal Pak contains over 60 active ingredients, including pyridoxine alpha-ketoglutarate (PAK), carnitine, lipotropics, L-Arginine, alpha-lipoic acid and more. This unique blend of essential nutrients provides the body with everything it needs to function at peak capacity, supporting both physical performance and overall health.
Universal Nutrition Animal Pak Powder is the complete solution for athletes who want to optimize their performance and support their overall health through a high-quality dietary supplement.
Store in a cool, dry place, away from sunlight. Please do not exceed the recommended daily dose. Nutritional supplements should be combined with a healthy and balanced diet. Store the product out of reach of children. This product is not intended for children, pregnant or lactating women. This product is not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease! Best before: see packaging. Made by Universal Nutrition® in the USA.
Welcome to our website! Before you explore the exciting world of pre-workout supplements and pump supplements that contain citrulline, arginine, beta-alanine, or glycerol, we would like to inform you about a few important aspects. It is essential to understand that these supplements can sometimes develop clumps or become hardened over time. Here’s why:
1. Hygroscopic Nature: What Does It Mean?
Certain ingredients found in pre-workout supplements, such as citrulline, arginine, beta-alanine, and glycerol, are considered hygroscopic. "Hygroscopic" is a scientific term used to describe substances that have the unique ability to attract and absorb moisture from the air. As a result, when these ingredients are exposed to varying levels of humidity or humid environments, they can undergo texture changes, leading to the formation of clumps or their hardening.
2. Natural and Safe:
It is important to emphasize that the clumps or hardened portions of these supplements are not harmful or unsafe. They do not affect the quality or effectiveness of the product. The ingredients remain safe for consumption even if they undergo these changes. We assure you that the effectiveness and benefits of pre-workout supplements are not compromised.
3. Prevention and Recommended Practices:
To prevent the formation of clumps or hardened portions in pre-workout supplements, we recommend the following practices:
Seal the container tightly: After each use, make sure to close the container well to limit exposure to air and moisture.
Store in a cool, dry place: Keep the supplement container away from high-humidity areas, such as bathrooms or kitchens. A cool, dry place will help maintain the integrity of the product.
Use the provided scoop: Avoid using wet or dirty spoons when measuring the supplement. Moisture can affect the entire contents of the container.
Conclusion:
In conclusion, we hope this disclaimer has clarified the nature of pre-workout supplements that contain hygroscopic ingredients such as citrulline, arginine, beta-alanine, or glycerol. The clumps or hardening of these supplements are normal and safe, posing no danger to your health or the quality of the product. By following the provided prevention tips, you can maximize the shelf life and maintain the performance of the product.
If you have any further questions or concerns, please contact our customer support team. Thank you for choosing our products, and we wish you success on your journey to achieving your fitness goals!
Dacă comanda dumneavoastră conține produse voluminoase (de exemplu, găleți de proteine de 4 kg sau produse similare de la branduri precum BioTechUSA, Scitec Nutrition sau Miami) împreună cu alte articole, este posibil ca dimensiunea coletului să depășească limita maximă acceptată de lockere. Dimensiunea maximă a unui colet care poate fi livrat într-un locker este 445 × 390 × 470 mm. Pentru a evita întârzierile cauzate de redirecționarea sau modificarea metodei de livrare, vă rugăm să alegețilivrarea la adresă (GLS)pentru comenzile voluminoase.
If you practice a competitive sport, train specifically for a competition, or participate in an official sports league, we strongly recommend that you consult your team's sports doctor or coach before using any dietary supplement, especially preworkout products.
Some supplements may contain ingredients that, although permitted for general use, may be restricted or limited in certain sports, leagues, or federations. Each sport may have specific rules regarding permitted substances and accepted dosages.
The responsibility for checking the product's compatibility with the regulations of the practiced sport lies entirely with the user.
By accessing and using the website www.nutriland.ro, as well as by placing any order, the user confirms that they have read, understood, and fully accept the terms and conditions presented here.
If you do not agree with these terms, please do not use the website and do not place orders through our platform.
Powdered products, available in multiple flavors, may exhibit justified technical variations in composition, ingredients, and nutritional values, determined by the use of different flavoring agents, colorants, sweeteners, and raw materials specific to each flavor.
The information displayed on this page (ingredients, nutritional values, statements) is presented for informational purposes, pertaining to a reference flavor, selected to optimize the structure and readability of the product page.
Therefore:
- there may be minor differences (±) between flavors regarding nutritional values and the ingredient list;
- these differences fall within the accepted technical and production tolerances for dietary supplements and food products;
- the variations do not alter the essential characteristics, functionality, or intended use of the product;
- the delivered product may show differences from the information displayed online, without these constituting non-compliance.
The consumer is informed that:
- the label of the received product is the official and final source of information;
- they are responsible for checking the information on the product packaging before consumption;
- for detailed information regarding a specific flavor, it can be requested in advance from our team.
This presentation method is used to avoid overloading product pages and to ensure an efficient browsing experience, without affecting the consumer's right to accurate and complete information.
Informatii suplimentare
Nutriland Sport SRL (nutriland.ro) will provide you with the following delivery methods:
GLS/Sameday courier
- Orders under 100 lei are charged 25 lei shipping cost.
- Orders under 299 lei are charged a 15 lei shipping cost.
- Orders over 300 lei benefit from FREE SHIPPING.
We ship with GLS in 1-2 business days in Romania. Business days are considered Monday to Friday, excluding Saturday, Sunday and legal holidays.
On the morning of delivery, you will receive a message from GLS with the time slot in which the delivery will take place, as well as the courier's phone number.
GLS and Sameday lockers
We also offer the option of delivery to GLS and Sameday lockers. To benefit from locker delivery, payment by card in advance is required.
Lockers are chosen after completing the order, and delivery is made in 1-2 business days.
You will receive an access code to pick up the package from the locker at the time of delivery.
Order processing
Orders placed Monday through Friday, by 3:00 PM, are processed and shipped the same day.
Orders placed after 3:00 PM will be processed the next business day.
Orders placed on weekends (Saturday and Sunday) or legal holidays will be processed on the first following business day.
The Nutriland.ro team does not process orders on weekends.
Cash on delivery
For the cash on delivery payment method, there is an additional fee of 3 lei, which will be added to the total value of your order. This cash on delivery fee is necessary to cover the costs and services involved in the delivery process and collection of the payment at your address.
Important!
If you wish to receive the package at a different time than that established by the courier, please contact the courier personally to establish the necessary changes together.
Thank you for your understanding and for choosing Nutriland.ro!
Nutriland.ro acorda o importanta deosebita acuratetii informatiilor prezentate si depune eforturi constante pentru actualizarea acestora in conformitate cu datele furnizate de producatori si importatori.
Cu toate acestea, pot exista situatii exceptionale in care anumite informatii (precum ingrediente, valori nutritionale, ambalaj sau alte specificatii) sa difere fata de cele afisate pe site, ca urmare a unor modificari operate de producator sau importator, fara notificare prealabila.
In toate cazurile, eticheta produsului livrat reprezinta sursa oficiala si finala de informare, iar consumatorul este responsabil pentru verificarea acesteia inainte de utilizare.
Compara cu produse similare
Nu te-ai hotarat inca? Compara-l cu alte produse similare
Animal Pak, powder, 312-342g, Universal, Complex of vitamins and minerals
Rating: 5.0 out of 5
(2)
Regular price
298,00 lei
Unit price95,51 lei / 100g |
Shake A Whey 1.8 kg, pudra, Mountain Joe's, Concentrat proteic din zer
No reviews
No reviews
Regular price
299,00 lei
Unit price16,61 lei / 100g |
Protein Whey Isolat 896g, pudra, Rule One, Izolat proteic din zer
No reviews
No reviews
Regular price
399,00 lei
Unit price44,53 lei / 100g |
Naturally Flavored Protein Whey Isolate 780g, pudra, Izolat proteic din zer
No reviews
No reviews
Regular price
399,00 lei
Unit price51,15 lei / 100g | |
|---|---|---|---|---|
| Cost per serving: | 6,75 lei
/ serving(lasts ~44 days) | 4,98 lei
/ serving(lasts ~60 days) | 14,25 lei
/ serving(lasts ~28 days) | 16,63 lei
/ serving(lasts ~24 days) |
| Information per serving | Per serving (1 cup - 7.75g) | — | — | — |
| Calories | 12kcal | — | — | — |
| Total carbohydrates | 1.6g | — | — | — |
| Protein | 1.5g | — | — | — |
| Vitamin A (as beta carotene/retinyl acetate) | 710mcg RAE | — | — | — |
| Vitamin C (as ascorbic acid) | 500mg | — | — | — |
| Vitamin D (in the form of cholecalciferol) | 2.5 mcg | — | — | — |
| Vitamin E (in the form of d-alpha tocopheryl succinate) | 96mg | — | — | — |
| Vitamin B1 | 9.5mg | — | — | — |
| Vitamin B2 | 9.5mg | — | — | — |
| Niacin | 15.5mg | — | — | — |
| Vitamin B6 | 3.5mg | — | — | — |
| Folic acid | 200mcg | — | — | — |
| Vitamin B12 | 3mcg | — | — | — |
| Biotin | 150mcg | — | — | — |
| Pantothenic acid | 38mg | — | — | — |
| Calcium | 85mg | — | — | — |
| Iodine | 150mcg | — | — | — |
| Magnesium | 200mg | — | — | — |
| Zinc | 12.5mg | — | — | — |
| Selenium | 25mcg | — | — | — |
| Copper | 300mcg | — | — | — |
| Manganese | 2.5mg | — | — | — |
| Chromium | 30mcg | — | — | — |
| Uni-Pro Blend Whey Protein Isolate | 1.6g | — | — | — |
| L-arginine HCl | 464mg | — | — | — |
| Panax Ginseng extract (powder) | 2.5mg | — | — | — |
| Hawthorn extract (powder) | 2.5mg | — | — | — |
| Citrus bioflavonoids | 2.5mg | — | — | — |
| Carnitine | 12.5mg | — | — | — |
| Choline bitartrate | 125mg | — | — | — |
| Inositol | 62.5mg | — | — | — |
| L-taurine | 250mg | — | — | — |
| L-glutamine | 200mg | — | — | — |
| Coenzyme Q10 | 2.5mg | — | — | — |
| Grape seed extract | 25mg | — | — | — |
| Lutein | 0.5mg | — | — | — |
| Lycopene | 0.5mg | — | — | — |
| Pine bark extract | 100mg | — | — | — |
| Kelp powder | 5mg | — | — | — |
| Bromelain | 50mg | — | — | — |
| Inulin | 125mg | — | — | — |
| Papain | 32mg | — | — | — |
| Amino Acid Profile (Naturally Occurring from Whey Protein) | Per Serving | — | — | — |
| Alanine | 73mg | — | — | — |
| Arginine | 34mg | — | — | — |
| Aspartic acid | 159mg | — | — | — |
| Cystine | 37mg | — | — | — |
| Glutamic acid | 182mg | — | — | — |
| Glycine | 28mg | — | — | — |
| Glutamine | 69mg | — | — | — |
| Histidine | 29mg | — | — | — |
| Isoleucine | 92mg | — | — | — |
| Leucine | 162mg | — | — | — |
| Lysine | 134mg | — | — | — |
| Methionine | 31mg | — | — | — |
| Phenylalanine | 50mg | — | — | — |
| Proline | 83mg | — | — | — |
| Serine | 70mg | — | — | — |
| Threonine | 95mg | — | — | — |
| Tryptophan | 24mg | — | — | — |
| Tyrosine | 44mg | — | — | — |
| Valine | 87mg | — | — | — |
| Informatii nutritionale(Vanilla) | — | Per servire (30 g) | — | — |
| Valoare energetica | — | 459 kJ / 109 kcal | 120 kcal | 120 kcal |
| Grasimi | — | 1.1 g | 0.5 g | 1 g |
| din care saturate | — | 0.6 g | 0 g | 1 g |
| Carbohidrati | — | 5.3 g | 3 g | 4 g |
| din care zaharuri | — | 4.5 g | — | — |
| Fibre | — | 0.5 g | — | — |
| Proteina | — | 20 g | 25 g | 25 g |
| Sare | — | 0.68 g | — | — |
| Informatii nutritionale(White Chocolate Caramel) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Cookies And Cream) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Raspberry White Chocolate) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Banana) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Strawberry And Cream) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Chocolate Caramel) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Chocolate Peanut Buter) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale(Chocolate Brownie) | — | Per servire 30 g | — | — |
| Informatii nutritionale | — | — | Per servire (32 g) | Per servire (32,5 g) |
| din care trans | — | — | 0 g | — |
| Colesterol | — | — | 0 mg | 0 mg |
| Sodiu | — | — | 60 mg | 70 mg |
| Fibre alimentare | — | — | 1 g | 1 g |
| din care zaharuri | — | — | 0 g | — |
| din care zaharuri adaugate | — | — | 0 g | 0 g |
| Vitamina D | — | — | 0 µg (VNR 0%) | 0 µg (VNR 0%) |
| Calciu | — | — | 120 mg (VNR 15%) | 130 mg(VNR 16%) |
| Fier | — | — | 1 mg (VNR 7%) | 1 mg(VNR 7%) |
| Potasiu | — | — | 270 mg (VNR 14%) | 250 mg(VNR 13%) |
| din care trans | — | — | — | 0 g |
| din care zahaturi | — | — | — | 0 g |
| Ingredients | Whey protein isolate (from MILK, emulsifier: SOY lecithin), natural and artificial flavors, acidity regulators (citric acid, malic acid), sodium ascorbate 500mg (vitamin C), natural flavor, magnesium oxide 200mg, L-taurine 250mg, L-arginine HCl 464mg, L-glutamine 200mg, calcium carbonate 85mg, sweeteners (sucralose, acesulfame potassium), d-alpha tocopheryl succinate 96mg (vitamin E), choline bitartrate 125mg, inulin 125mg, anti-caking agents (silicon dioxide), pine bark extract 100mg (bark), inositol 62.5mg, bromelain 50mg, calcium D-pantothenic acid 38mg (pantothenic acid), papain 32mg, bulking agents (calcium salts of orthophosphoric), grape seed extract 25mg, dyes (tartrazine E102, Sunset Yellow FCF E110), calcium citrate, L-carnitine tartrate, biotin 150mcg, zinc oxide 12.5mg, thiamine mononitrate 9.5mg (vitamin B1), beta carotene 710mcg (vitamin A), riboflavin 9.5mg (vitamin B2), manganese sulfate 2.5mg, Kelp powder 5mg, retinyl acetate 710mcg (vitamin A), coenzyme Q10 2.5mg, citrus bioflavonoids 2.5mg, hawthorn powder 2.5mg (fruit), Panax ginseng root powder 2.5mg, iodine 150mcg, copper sulfate 300mcg, lycopene 0.5mg, lutein 0.5mg, cholecalciferol 2.5mcg (vitamin D), cyanocobalamin 3mcg (vitamin B12), pteroylmonoglutamic acid 200mcg (folic acid), chromium chloride 30mcg, sodium selenite 25mcg. | White Chocolate Caramel: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Strawberry And Cream: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza), colorant (rosu de sfecla). Cookies And Cream: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, aroma, pudra de cacao, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Chocolate Caramel: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, pudra de cacao, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Chocolate Peanut Buter: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, pudra de cacao, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Chocolate Brownie: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, pudra de cacao, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Vanilla: Concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat (lapte), aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza). Banana: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza), colorant (beta-caroten). Raspberry White Chocolate: concentrat proteic din zer (lapte), izolat proteic din soia, lapte praf degresat, aroma, agent de ingrosare (guma xantan), sare, indulcitor (sucraloza), colorant (rosu de sfecla). Alergeni: Contine lapte si soia. Producatorul declara ca produsul este fabricat intr-o unitate care manipuleaza lapte, soia, oua, gluten, fructe cu coaja lemnoasa, peste si crustacee. | Mint Chocolate Chip: Amestec proteic (izolat proteic din zer, izolat proteic din zer hidrolizat), cacao (procesata cu alcalii); contine 2% sau mai putin din: arome naturale si artificiale, sucraloza, sare, acesulfam de potasiu, lecitina din soia, lecitina din floarea-soarelui. Alergeni: lapte si soia. | Dark Chocolate: Amestec proteic (izolat proteic din zer, izolat proteic din zer hidrolizat), cacao (procesata cu alcalii), arome naturale; contine 2% sau mai putin din: extract de frunze de stevia, sare, lecitina din soia, lecitina din floarea-soarelui. Alergeni: lapte si soia. |
E-BOOK 1: How to optimize your workouts with supplements, level: BEGINNER
Seriozitate si profesionalism
ma impac mai bine cu formula asta pudra decat cu pastilele si mi se pare si mai eficienta. recomand, coletul a ajuns foarte repede!!!!



